Mycie i impregnacja kostki brukowej - dlaczego warto robić to regularnie?

Mycie i impregnacja kostki brukowej - dlaczego warto robić to regularnie?

Najlepszym sposobem na zapewnienie dobrych cech użytkowych powierzchni wykorzystywanej do ruchu pojazdów lub przemieszczania się pieszo jest jej właściwe utwardzenie. W przypadku budynków mieszkalnych i użytkowych najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wykonanie ścieżek, podjazdów oraz miejsc parkingowych z kostki. W grę wchodzą tu zwykle klasyczne elementy betonowe, kamień naturalny, a zwłaszcza bazalt bądź granit, a niekiedy także klinkier. Parametry takiej nawierzchni mogą jednak zostać ulepszone za sprawą impregnacji, a jej stan poprawiony przez okresowe mycie kostki brukowej. W Bolesławcu usługami tego rodzaju zajmuje się firma MyjemyTo.pl. Przekonajmy się, co można zyskać w obu przypadkach.

Co daje mycie kostki?

Powierzchnie podjazdów, miejsc parkingowych czy chodników są narażone na zabrudzenia. Powodują je zarówno drobiny gleby, jak i wszelkiego typu pyły osiadające z powietrza czy spłukiwane z dachów bądź roślin. Brudzą je także szczątki roślinne od rozgniecionej trawy po opadające gałęzie, owoce lub kwiaty. Problemem mogą być martwe owady czy wszelkiego typu rozlane ciecze np. wydostające się z parkujących pojazdów. Niezależnie od pochodzenia zabrudzeń tworzą one nieestetyczną warstwę, która w wielu przypadkach może też powodować poślizgnięcie się i upadek. Najlepszym sposobem na przywrócenie atrakcyjnego wyglądu będzie więc mycie myjką ciśnieniową oraz dopasowanym do typu zabrudzeń preparatem. Zabieg ten musi być jednak co jakiś czas ponawiany.

Co można zyskać za sprawą impregnacji kostki?

Nawierzchnie utwardzone są zwykle wykonywane z materiałów porowatych. Tak będzie zarówno w przypadku betonu, jak i ceramiki czy kamienia naturalnego. Mimo tego, że struktury tego rodzaju nie są z reguły nadmiernie nasiąkliwe, to w części nierówności powierzchni znacznie łatwiej osadzają się zabrudzenia. Zastosowanie impregnatu znacznie zredukuje ich ilość, a przy tym ułatwi ich usuwanie silnym strumieniem wody. Dzięki temu mycie może się odbywać rzadziej i będzie prostsze oraz szybsze.