Zadbany dach wizytówką domu

Zadbany dach wizytówką domu

Dach to nie tylko element budynku, który chroni go przed opadami atmosferycznymi, zimnem i dobiegającym z zewnątrz hałasem, ale także ważna część składająca się na wygląd jego bryły. Kształt dachu oraz rodzaj zastosowanego pokrycia mają wpływ na estetykę całego obiektu, zarówno ze względu na rodzaj użytego materiału, jak i jego kolor. Istotny jest też stan dachu – przy czym liczyć się będzie zarazem brak widocznych uszkodzeń i czystość. W odpowiednio prezentującym się domu nie można więc zapomnieć o okresowym myciu dachu. Przekonajmy się, dlaczego będzie to istotne i sprawdźmy, jak się odbywa.

Dlaczego trzeba troszczyć się o czystość dachu?

Gromadzące się na dachu zanieczyszczenia wpływają na jego wygląd, sprawiając, że cały budynek prezentuje się niezbyt atrakcyjnie. Substancje, które osiadają na pokryciu, mogą również przyczyniać się do pogorszenia jego właściwości użytkowych oraz prowadzić do uszkodzenia zewnętrznej struktury i utraty szczelności. Niebezpieczna będzie zarówno korozja biologiczna – porastające na gromadzących się drobinach gleby mchy, glony czy porosty, jak i rozkładające się liście, gałązki i martwe zwierzęta. Ich obecność może powodować tworzenie się agresywnych związków organicznych, które odbarwią pokrycie albo sprawią, że uszkodzeniu ulegną jego powłoki ochronne zabezpieczające przed korozją. Problemem mogą się okazać też osadzające się z powietrza pyły np. zwierające związki siarki.

Jak myje się dachy?

Mycie dachów można zwykle wykonać przy wykorzystaniu odpowiedniej myjki ciśnieniowej, a w niektórych przypadkach także z użyciem specjalnych szczotek i preparatów pozwalających na pozbycie się zabrudzeń szczególnie mocno związanych z pokryciem. Zastosowanie takiego sprzętu wymaga jednak doświadczenia, ponieważ źle skierowany silny strumień wody może doprowadzić do poluźnienia mocowań, uszkodzić folię dachową, a także wniknąć w materiał termoizolacyjny. Problemem będzie ryzyko podciekania oraz uszkodzenia mechanicznego materiału pokrycia. Warto też pamiętać, że mycie jest pracą na wysokości, wymaga więc właściwych zabezpieczeń, a nierzadko również zastosowania podnośnika.