Czyszczenie paneli fotowoltaicznych oraz baterii słonecznych

Sprawne działanie paneli fotowoltaicznych uzależnione jest przede wszystkim od poziomu utrzymania czystości powierzchni roboczej. W tym przypadku znaczenie ma wydajność i prawidłowa ochrona przed zanieczyszczeniami.

Panele, w których zastosowane zostały powłoki ochronne, będą doskonale zabezpieczone przed deszczem, a także zanieczyszczeniami, dopóki nie zostaną zabrudzone. Nawarstwiający się kurz i brud, jak również osad spowodowany deszczem nie ma możliwości samodzielnego usunięcia i wówczas konieczne jest dokładne wyczyszczenie paneli fotowoltaicznych.

Oferujemy mycie powierzchni, dzięki któremu ochrona i funkcjonalność paneli zostaną przywrócone.

Proces oczyszczania paneli fotowoltaicznych

  • do mycia stosujemy wyłącznie z ciepłą wodę demineralizowaną oraz miękkie przyrządy w postaci szczotek, które zamocowane są na teleskopowej lancy. Tylko wtedy mamy możliwość dosięgnąć nawet na odległość 26 metrów w głąb powierzchni,
  • woda demineralizowana, którą stosujemy ma pięciostopniowy system filtracji IONIC,
  • metoda ta pozwala na usunięcie nawet wieloletnich zanieczyszczeń, a same panele pozostają nietknięte. Można cieszyć się nieskazitelną powierzchnią, która doskonale spełni funkcję pochłaniania energii słonecznej zupełnie, jak w przypadku nowego urządzenia.

Najczęstsze zanieczyszczenia paneli fotowoltaicznych i bateriach słonecznych

Do najczęściej pojawiających się zanieczyszczeń na panelach fotowoltaicznych czy bateriach słonecznych należy zaliczyć porastający je mech i glony. Ich głównym miejscem są krawędzie paneli. Tam, gdzie woda miesza się z zanieczyszczeniami, zawsze powstanie nalot. Różne rośliny uwielbiają mech i glony jako podłoże do rozrostu, dlatego one także często pojawiają się na powierzchni roboczej. Należy oczyszczać panele tak często, jak tylko tego wymagają, aby roślinność nie miała możliwości na bujne porośnięcie krawędzi. Na solarach mogą pojawiać się również ptasie odchody. Należy je regularnie usuwać z mniejszych i dostępnych powierzchni, natomiast duże obszary powinny być czyszczone przez specjalistów. Ptasie odchody nie są szkodliwe, ale ich duża warstwa może być powodem uszkodzenia paneli.

Czynności, których powinno się unikać

Panele są bardzo delikatne i można je porównać do karoserii samochodowej, której nie powinno się myć przyrządami niedostosowanymi do nawierzchni. Wszelkie detergenty nieznanego pochodzenia nie powinny być stosowane do mycia paneli. Wyjątkiem są certyfikowane i atestowane środki pochodzące od polecanych i sprawdzonych producentów. Powinno się unikać także zbyt wysokiego ciśnienia przy wykorzystaniu mycia ciśnieniowego.

Dlaczego trzeba dbać o panele fotowoltaiczne?

Regularne mycie i konserwacja mają znaczący wpływ na efektywne działanie paneli fotowoltaicznych. Działania te są gwarancją bezawaryjnej pracy solarów. Możliwości fotowoltaiki są ogromne, jednak aby móc w pełni z nich korzystać, trzeba zadbać o powierzchnię roboczą urządzeń. Warto postawić na usługi sprawdzonej firmy cleaningowej, która stosuje odpowiednie środki i techniki czyszczenia. Niewłaściwe mycie paneli fotowoltaicznych może doprowadzić do ich awarii, a nawet całkowitego zniszczenia. Panele należy czyścić raz lub dwa razy w roku. Najlepiej robić to wiosną lub jesienią. Regularna pielęgnacja pozwala na wykorzystanie pełnej wydajności solarów. Czyste panele przetwarzają więcej promieniowania słonecznego i pracują bezawaryjnie.

Nasz oferta

Cenę czyszczenia ustalamy na podstawie stopnia zabrudzenia oraz powierzchni paneli fotowoltaicznych. W koszt usługi wliczamy także czas pracy naszych fachowców. Po dokonanych oględzinach wyceniamy usługę ostatecznie.