Kiedy należy przeprowadzić mycie dachu?

Kiedy należy przeprowadzić mycie dachu?

Dach to nie tylko zabezpieczenie budynku przed opadami atmosferycznymi, ale równocześnie element wpływający na jego estetykę. Zabrudzenia gromadzące się na powierzchni pokrycia dachowego szpecą budynek i mogą prowadzić do trwałych odbarwień lub uszkodzeń. Rozwiązaniem tego problemu jest zlecenie wyspecjalizowanej firmie kompleksowego mycia dachu. Przekonajmy się, dlaczego będzie to ważne i sprawdźmy, co osadza się na dachu oraz jak przebiega sam proces czyszczenia.

Jakie zanieczyszczenia gromadzą się na dachach?

Dach tak jak inne elementy budynku może z czasem ulec zabrudzeniu. Na ogół winne temu są osadzające się na nim pyły znajdujące się w powietrzu, których większość to opadające składniki tzw. smogu. Ponieważ wśród nich znajduje się wiele metali ciężkich oraz potencjalnie agresywnych związków chemicznych zanieczyszczenia tego rodzaju mogą uszkadzać zewnętrzną strukturę pokrycia dachowego.

Nieco mniej groźne, ale równie nieestetyczne są plamy pozostawione przez rozkładające się szczątki zwierzęce oraz roślinne – będzie to częste, szczególnie jeżeli budynek jest usytuowany w pobliżu lasu. Kolejnym rodzajem zanieczyszczeń są ptasie odchody, które zwłaszcza latem dość mocno przywierają do powierzchni i często nie są usuwane nawet przez intensywnie padające deszcze.

Na dachach budynków postawionych na terenach o wysokiej wilgotności kłopotem bywa też tzw. korozja biologiczna, czyli pojawiające się na pokryciu mchy, glony, porosty i grzyby. Wiele z nich rozwija się na niewielkich ilościach gleby przywierającej do dachu.

Jak i kiedy warto myć dach?

Najlepszym sposobem mycia dachu jest skorzystanie z myjki ciśnieniowej oraz odpowiedniego środka czyszczącego, który nie będzie zanieczyszczał środowiska naturalnego, ale jednocześnie poradzi sobie z zabrudzeniami. Ponieważ mycie połaci dachu jest pracą wykonywaną na wysokości, musi być prowadzone z użyciem właściwych zabezpieczeń. Najlepszą porą na jego przeprowadzenie będzie wiosna, gdy pokrycie można oczyścić z pozostałości po zimie oraz jesień w okresie po opadnięciu liści, co pozwoli na przygotowanie dachu do zimy.