Jak dbać o kostkę brukową?

Jak dbać o kostkę brukową?

Tereny przylegające bezpośrednio do budynków, a także wszelkiego rodzaju chodniki czy ścieżki ogrodowe oraz podjazdy lub miejsca parkingowe są często utwardzane przez ułożenie kostki. Gwarantuje to odpowiednią estetykę całej powierzchni, a przy tym jest praktyczne oraz przystępne cenowo. Funkcjonalność i atrakcyjny wygląd kostki zależą jednak w dużej mierze od tego, w jakim stanie będzie utrzymywana. Sposobem na to, by po dłuższym użytkowaniu mogła odzyskać swe walory dekoracyjne będzie profesjonalne mycie kostki brukowej. Przekonajmy się, jak należy je przeprowadzać.

Jak pielęgnować kostkę brukową?

Kostka brukowa może być wykonana z betonu lub kamienia naturalnego – zwykle granitu. Kostka granitowa cechuje się wyższą twardością i mniejszą nasiąkliwością niż ta zrobiona z betonu, jest więc mniej podatna na zabrudzenia, ale zarazem droższa. Metody dbania o obie powierzchnie będą jednak zbliżone – ważne okaże się usuwanie materiału organicznego – głównie gromadzących się liści i igieł, a także zatroszczenie się o to, by na kostce nie zalegały przedmioty wykonane z metalu, które mogą ulec korozji.

W jaki sposób można pozbywać się zanieczyszczeń?

Sposobem na czyszczenie podłoża z kostki jest zwykle korzystanie z myjki ciśnieniowej. Pozwoli ona na pozbycie się lżejszych zabrudzeń, a także w usuwaniu ze szczelin mchu i porostów. Jeżeli w grę wchodzą silniejsze zanieczyszczenia, konieczne może się okazać skorzystanie ze specjalnych szorowarek, a niekiedy także dobranych do typu zabrudzenia chemikaliów. Dla przedłużenia trwałości uzyskanego efektu dobrym pomysłem okaże się zazwyczaj zaimpregnowanie oczyszczonej powierzchni, co zabezpieczy ją przed gromadzeniem się brudu i wnikaniem wody, pomoże też w wydobyciu oryginalnego zabarwienia oraz ułatwi kolejne mycie.